Data: 09.08.2022 r.
Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 - 20:32
Napisz do mnie !

Jesteś 360614 osobą
odwiedzającą tę stronę.


III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie "Wypadki na drogach - porozmawiajmy" 

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kardynała Bolesława Kominka w Kątach Wrocławskich uczestniczyła w III edycji ogólnopolskiej akcji "Wypadki na drogach - porozmawiajmy". Organizatorem było Stowarzyszenie Na Rzecz Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego "Droga i Bezpieczeństwo". Akcja otrzymała patronat Ministra Edukacji Narodowej, Pani Katarzyny Hall, Rzecznika Praw Dziecka, Pana Marka Michalaka, Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz poparcie Europejskiej Federacji Ofiar wypadków Drogowych. 

Statystyki dotyczące wypadków drogowych są przerażające. Na drogach świata, średnio co 30 sekund ginie człowiek. W Polsce w roku 2009 w 44 196 wypadkach drogowych zginęło 4 572 osób, a rannych zostało 56 046. W przedziale wiekowym 0-6 lat zginęło 43 dzieci, w wielu 7-14 lat 85 dzieci i w wielu 15-17 lat 119 osób. Głównymi przyczynami wypadków było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych i  nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. (*)

Akcja była realizowana w dwóch  etapach. Pierwszy w związku z Europejskim Dniem Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, drugi 19 listopada 2010 r., w związku ze Światowym Dniem Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Działania zrealizowane w naszej szkole w związku z akcją to m. in. godziny wychowawcze z dyskusją uczniów, lekcje techniki, przygotowanie plakatów, kolorowanek i gazetek na korytarzu o tematyce bezpieczeństwa na drodze, wypadków drogowych i nadmiernej prędkości oraz rozwieszenie ich w szkole, apel z policją, podczas którego uczczono minutą ciszy pamięci ofiar wypadków drogowych, odwiedzenie grobów ofiar wypadków drogowych i zapalenie zniczy przez uczniów, spisanie apeli do kierowców lub refleksji po przeprowadzonej w szkole akcji.

Do organizatorów wpłynęło kilkaset zgłoszeń zakwalifikowanych do oceny w konkursie. Poziom zgłoszeń, zarówno w zakresie relacji jak i prac twórczych okazał się bardzo wysoki i wyrównany. Można było ubiegać się o nagrodę w kategorii uczeń, nauczyciel i szkoła. Jako koordynatorka akcji spisałam sprawozdanie z działań prowadzonych w naszej szkole i przesłałam do Stowarzyszenia „Droga i Bezpieczeństwo”. 29 stycznia 2011 roku na stronie inernetowej organizatorów ogłoszono wyniki. Bardzo miłą wiadomością była informacja, że Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kardynała Bolesława Kominka uzyskała III miejsce w ogólnopolskim konkursie „Wypadki na drogach – porozmawiajmy”. Spotkanie podsumowujące III edycję odbyło się 2 marca 2011 roku o godz. 12.00 w Ministerstwie Edukacji Narodowej w Warszawie. Wśród zaproszonych gości był m. in. Wiceminister MEN pan Zbigniew Włodkowski, Rzecznik Praw Dziecka pan Marek Michalak, przewodnicząca zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pani poseł Beata Bublewicz, przedstawiciele Komendy Głównej Policji oraz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W trakcie spotkania, po powitaniu gości przez Prezesa Stowarzyszenia „Droga i Bezpieczeństwo”, miały miejsce krótkie wystąpienia patronów akcji, następnie prezentacja dotycząca założeń, przebiegu i podsumowania akcji oraz wręczenie dyplomów i nagród laureatów. Nagrodą dla naszej szkoły jest aparat fotograficzny, który zostanie nie raz wykorzystany podczas różnego rodzaju akcji i przedsięwzięć w szkole.

(*) Dane na podstawie opracowań Komendy Głównej Policji

Koordynatorka akcji w SP nr 1 nauczycielka matematyki mgr Joanna Palińska
© od 2006 Joanna Palińska.  Creative Commons Attribution Licencje Creative Commons (CC-BY) - Uznanie Autorstwa